Tāfeles

Sadaļa Tāfeles
 
Kas ir katras skolas mācību telpas centrālais elements, bez kura nav iedomājams mācību darbs? Protams – tāfele! Pie tāfeles nāks ... šie skolotāja vārdi, pārskatot skolēnu sarakstu, ne vienam vien likuši sarauties un mēģināt izlikties, ka viņa te nav. Tāfeles skolās ir un paliks, mainās tikai to izskats un funkcionālās iespējas.
 
Lielākoties tāfeles paredzētas stiprināšanai pie sienas, taču tiek izmantotas arī pārvietojamās tāfeles uz ritenīšiem. Sienas tāfelēm attālums no tāfeles līdz solu rindas pirmajam solam nedrīkst būt mazāks par diviem metriem, bet līdz pēdējam solam – ne lielāks par 10m. Sākumskolā tāfeli stiprina pie sienas, lai attālums no grīdas līdz tāfeles apakšējai malai būtu līdz 0,8m, bet pārējo klašu telpās līdz 0,9m.
 
Būsiet ievērojuši, ka tāfeles, uz kurām raksta ar krītu, vienmēr ir zaļā krāsā. Kāpēc? Kā liecina pētījumi, zaļā krāsa ir vislabvēlīgākā acīm, tās nenogurst ilgstošā darba režīmā. Zaļais tonis rada nomierinošu efektu, un uz tāfeles rakstītais neveido asus kontrastus, ja tās virsmu, piemēram, apspīd saule. Pirmo reizi zaļas krāsas tāfeles sāka izmantot ASV pagājušā gadsimta 60.-tajos gados. Līdz tam tāfeles bija melnas vai tumši brūnas.
 
Populārākie skolas tāfeļu veidi: